• https://www.facebook.com/bodrumhijyenx/
     

sivrisinek
SİVRİSİNEK

Sivri sinek havada uçan kanatlı ve eklem bacaklı hayvanlardır. Yapı olarak çok küçük yapıdadırlar. 6 adet uzun ayağa sahip Sivri sineğin baş kısmında 2 adet antenleri ve ağız kısmında kan emen uzun iğnesi bulunur. Diğer haşerelerde olduğu gibi sivrisineklerde de antenler besinin yerini bulmaya ve tehlikeleri sezinlemeye yarar.

Sivrisinekler sıcak havalarda daha çok aktif olurl ve dünyanın birçok ülkesinde yaşarlar. Türüne ve çeşidine bağlı olarak çok tehlikeli olurlar. Şu alanlarda daha çok bulunurlar. Sulak

alanlarda, nemli topraklarda, lağım su atıklarında, göletlerde, sulama havuzlarında, biriken durgun su kenarlarında yaşamayı tercih eder ve yaşamak için çok sıvı tüketirler. Bu bakımdan sulu alanları kullanırlar. Dolayısıyle sıcak ve kuru havalarda bulunmaz ve yaşam alanı olarak buraları tercih etmezler.

Sivri sinekler besin olarak genellikle meyve sularını ve sebze sularını tüketirler. Besinmek için mutlaka bu su içindeki glikoza ihtiyaç duyarlar. Beslenmek için insanı ısırmazlar, dişi sivrisinek insandan kanı, yumurta bırakmak için emer. Kanı emerken öncelikle konakçısının üzerinde dışa yakın damarı tespit eder ve oradan kan emer. Sivri sinekler beslenmek ve insanlara saldırmak için geceyi tercih ederler. Yani sivrisinekler geceleri aktiftirler. Gündüzleri mecbur kalmadıkça insanlara saldırmazlar. Günün birçoğunu dinlenerek geçirirler.

Sivrisinekler, gündüzleri ağaçlık ortamlarda çalı çırpı ortamında, ve nemli yerlerde saldırırlar. Konakçısına ulaştığında bu insanda olabilir hayvanda olabilir zararları dokunur.

Sivrisineklerde müthiş algılama özelliği bulunur. Elbise altındaki kan damarlarını bile sezinleyip oradan kan emerler. Yani insanın üstü giyinik olsa dahi insanı ısırırlar.

Üzerine konduğu konakçıdan çok hızlı şekilde ve çok basınçlı bir hızla kan emerler. O kadar çok kan emerler ki karnı şişene kadar emerler.

  

Sivrisinekler bir önceki kanını emdiği konakçısında ki hastalığı daha sonraki konakçılarına bulaştırırlar. Diyelim ki sivrisinek,, fare üzerinden beslendikten sonra insanı ısırdığında faredeki hastalıklı mikropları insan kanına katmış olur.

Sivrisinek tarafından insana bulaşan hastalıklar şunlardır:

1 Sıtma hastalığı
2 Fil hastalığı
3 Sarı humma
4 Nil humması
5 Beyin iltihabı
6 Ateşli hastalıklar
7 Grip virüsü

Sivri sinekler kan emdikten sonra yumurta bırakmaya giderler. Sivri sinekler yumurtasını nemli ortamlara ve sulak alanlara bırakırlar çünkü çıkan yavrular susuz kalmasın veya susuzluktan ölmesinler diye km'lerce uzaktaki bir su nemini tespit edip yumurta bırakmaya giderler. Sivri sinekler üremek için hem erkek hem de dişi bireye ihtiyaçları var. sivrisinek çiftleşmesi genellikle havada olur. Erkeksivrisinek dişi sineği havada yakalar ve kavrar çiftleşmeyi gerçekleştirir. Dişi sivri sinek bundan sonra yumurta bırakmaya gider. Her dişi sivrisinek bir defada 500 e yakın yumurta bırakır. Bu dasivri sineklerin ne kadar çok ürediği ve ne kadar çabuk çoğaldığını gösteriyor.

Sivrisinekler ile mücadele çok önemlidir. Ferdi yapılan ilaçlamalar ve korsan firmalar tarafından yapılan ilaçlamalar kesinlikle sonuç vermez. Bu bakımdan sivrisinek ile mücadelede mutlaka yasal firma ile çalışın çünkü sivri sinek ilacı farklıdır ve kullanılan ilaçlama yöntemi de farklıdır. Sivrisinekler için kullanılan ilaçlar özel karışımdan oluşan sıvı ilaçlardır. Ve kullanılan ilaçlama yöntemi hem sisleme hem de boyama yöntemidir.

Sivri sinekler geceleri aktif oldukları için ilaçlama gece yapılsa daha etkili olunur. İlaçlama iki şekilde olmalı 1. si uçan sivrisineklere uygulanan yöntemdir. 2. uygulamada yumurta ve konaklama bölgesine yapılan ilaçlamadır.

1 - SİSLEME YÖNTEMİ İLE İLAÇLAMA
Bu yöntemde hazırlanan sıvı ilaçlar püskürtmeler ile uçuşan sivrisineklere uygulanır. Püskürtme kesinlikle sivrisineğin aktif olduğu geç saatlerde olmalı.

2 - BOYAMA YÖNTEMİ İLE İLAÇLAMA
Boyama yönteminde ise hazırlanan sıvı ilaçlar içine şeker ve glikoz maddeleri eklenir. Yapılan ilaçlamada ilaçlar bu sayede uygulanan alana yapışır ve kalıcı özeliğe sahip olur.

İLETİŞİM

Şeyhülislam
Ömer Lütfi Cad.
No:27/6

Yalıkavak
BODRUM

TEL: 0(252) 6060360

GSM: 0(532) 5075326

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret15360909