• https://www.facebook.com/bodrumhijyenx/
     

pire

PİRE

Pireler insana en çok hastalık bulaştıran böceklerdir. Pire altı ayaklı ve eklem bacaklıdır. Ayağının uç kısımları tırtıllı olup tutucu özeliğe sahiptir.Baş kısmı çok ufak ve gövdesi çok büyüktür. Başının ön tarafında 2 adet gözü bulunan pirelerin,  ağız kısmında ise insanları ısıran ve insanlardan kan emesini sağlayan iğnesi bulunur. Vücudu yan taraflardan basık olup yukarıya doğru uzanmış ve vücut derisi bölme halindedir. Pireler hareketlerini zıplayarak sağlarlar ve canlılar arasında en kendi boyuna göre en yükseğe sıçrayan canlılardır.

Vücutlarının yapısının yanlardan basık olmasının avantajı tüy ve kıl arasından rahat geçmesidir. Pireler yaşadığı ortama ve türüne göre farklı besinler ile beslenirken, bazı türleride  insanlar ve hayvanlar üzerinden kan emerek beslenirler. Bir pirenin toplamda 6 adet bacağı vardır ve bu bacaklar çok güçlüdür. Arka ayakları ön ayaklarından daha uzundur, bu sayede çok yükseğe zıplarlar. Türlerine bağlı olarak farklı boylardadır en büyükleri 10 mm'dır. 

Pireler kanatsız hayvanlardır ve hareketlerini yürüyerek veya zıplayarak sağlarlar. Beslenmek için  mutlaka kana ihtiyaç duyarlar. Bu bakımından insanlar ve hayvanlar üzerine bulaşan pire, kolay kolay gitmez ve uzun müddet bu konakçısı üzerinde parazit olarak beslenir. Pire diğer haşereler kadar yavaş ve hantal değildir tam tersine piler çok aktif haşerelerdir.

Pirenin bir konakçıdan başka bir konakçıya geçmesi demek, birçok hastalığı o canlıya bulaştırması demektir. Bundan dolayı pireyi gördüğünüz anda mutlaka genel bir ilaçlama isteyiniz. İnsanlara yaban hayvanları, kuşlar, kümes hayvanları, evcil hayvanlar, kedi köpek, haşere grubu ve diğer insanlardan geçebilir. 

İnsana bulaştıktan sonra hemen beslenmeye başlayan pireler, beslenmek için direk insanın kanını emerler. Bu yolla kan ile karnını doyurur ve hemen yumurta bırakmaya çekilir. Pire insanı ısırdığı zaman insan vücudunda kaşınma ve acı hissedilir. Bazı insanların vücutlarında apseler oluşturur. 

Bir pire günde 16 ile 18 arası yumurta bırakarak çoğalır. Bu bakımından evde görülen 1 pire dahi olsa bu çok kısa zaman içinde binlerce olacağı anlamına gelmektedir. Pire, yumurtasını genellikle konakçısının üzerine değil de dış ortama bırakır. Bu bakımdan pire ilaçlaması yapılırken bunu göz önünde bulundurmakta fayda vardır. Özellikle tozlu ve pis ortamlarda bulunmayı seven pireler, bu yolla yumurtalarını daha kolay saklarlar.Pireler özelikle tozlu, pis ortamda bulunmayı daha çok tercih ederler. Yumurtasını saklanması daha kolay olur.Evlerde ise, evlerin kuytu, bölgelerine, evdeki çatlaklara, evin çatısına, tahta ve mobilya aralarına, parke ve döşemelerin dip kısmına olmak üzere birçok yere bırakabilirler.Pireler yumurta bırakırken her gün aynı yere ve toplu bir halde yumurta bırakmaz. Pire yumurtasının sert bir kabuğu vardır bu kabuk sayesinde hiçbir ilaçlamadan etkilenmezler.

Pireler insana zarar veren haşere olarak birçok hastalık bulaştırır. Pireden insana bulaşan başlıca hastalıklar şunlardır:

1 - Humma mikrobu
2 - Tifüs hastalığı
3 - Veba hastalığı
4 - Alerjik hastalıklar
5 - Dizanteri
6 - Cilt hatalıkları

Bu mikroplar dışında üzerinden geldiği konakçıdaki hastalığın aynısını bir sonraki kişiye taşıyabilir.

Pireler türlerine göre farklı renklerdedir. Kahverengi, kırmızı, siyah ve farklı renklerde olabilirler. Dünya üzerinde çok eski tarihlerden beri pireler insanlar için büyük tehlikeler oluşturmaktadır. Dünya üzerinde 1500 - 1600 arası pire çeşidi yaşamaktadır. 

Yaşadığı ortama bağlı olarak şu isimleri alır: kedi piresi, insan piresi, köpek piresi, pamuk piresi, fare piresi, su piresi, kar piresi, toprak piresi, tahta piresi, kum piresi vb.. gibi.

Yukarıda saydığımız bu pire çeşitlerinin hemen hemen hepsini insanlar üzerinde görmek mümkündür.Hepside insanda kan emer ve hastalık bulaştırır.

İNSAN PİRESİ:

İnsan piresi, insanlar üzerinde yaşayan ve tamamen vücut ısılarını insan ısısına ayarlayan bir haşere çeşididir. İnsan vücudu dışında kolaylıkla barınamaz. İnsanlar üzerinden beslenen bu pire çeşidiinsanların vücutlarından kan emerek beslenir. Ağız kısmındaki delici ve vakumlayıcı iğnesi ile insan kanını damarlardan vakumlarlar. İnsan piresi, günde 2 - 3 kez insanı ısırarak doyuncaya kadar kan emer. İnsanı ısırdığı zaman, insanlar bunu hemen fark ederler çünkü ısırılan yerde yanma, kaşıntı ve acı hissedilir. İnsan piresi kan emdikten sonra insan üzerinde elbise dikişlerinde saç aralıklarında dinlenmeye çekilirler. Bu türündışında insan üzerinde kedi piresiköpek piresi, veya fareden gelen pireler de bulunabilir. Pire fark edilir edilmez mutlaka ilaçlama firmaları ile irtibata geçiniz ve kesinlikle eczanelerden aldığınız tarım ve ziraat ilaçları buna etki etmez. Pire çok çabuk üreyen bir böcek olduğu için ve dayanıklı bir bünyesi olduğu için bu ilaçlar ile ölmez. Pire ilaçlaması için mutlaka ilaçlama şirketleri ve firmaları ile çalışın. İlaçlama firması olarak yasal ve tecrübeli olmasına dikkat edin.

KEDİ PİRESİ:

İsmini üzerinde parazit olarak yaşadığı kediden alır. Kedi piresi kendi türünün en ufak cinsi sayılır, boyları çok ufaktır ve çok fazla üreyen bir pire çeşididir. Kediler yolu ile bulaşan ve insanlar için çok tehlikeli olan bir türdür.

Kedi piresi evlerde uygun ortam ve sıcaklığa ulaştığı için çabucak üremeye başlarlar birkaç gün içinde hemen çoğalarak evleri istila ederler.

Evlerde kedi besleniyorsa mutlaka sık sık kontrol edilmeli eğer üzerinde pire varsa veteriner hekim kontrolünde pire, kontrol altına alınmalı ve direk kedinin yaşadığı ev ve alanlar ilaçlama firması tarafından ilaçlanmalı.

KÖPEK PİRESİ:

Köpek piresi, köpekler ve evcil hayvanların üzerinde yaşayan haşeredir. Vücut yapıları kedi ve insan piresinden büyüktür. Üzerinde yaşadığı (inek, köpek, keçi, koyun, tilki, sincap, tavşan.vb) hayvanların vucut ısılarına göre kendini ayarlayarak bu hayvanlar üzerinde parazit olarak beslenir. Bu pire çeşidihayvanlardan insana geçtiğinde hayvandaki bulunan herhangi bir mikrobu insan vücuduna enjekte eder. Böylece ara taşıyıcı olarak insana hastalık bulaştırmış olurlar.

PAMUK PİRESİ: 

Genellikle hayvanlarda değil bitkilerde ve pamuklu bitki kozalarında görülür. Bu pire türü besin olarak tamamen bitki ve bitkisel ürünleri kullanırlar. Pamuk piresi, diğerleri gibi kana ihtiyaç duymazlar;bitkilerin çiçek, taç ve taze aksanlarını kemirerek beslenirler. Bu nedenle bitkilerin kurumasına neden olur veya ürün vermesini engeller. Pamuk piresi bitkilerin çiçeklerinin dökülmesine, taç ve yapraklarının ters dönmesine, çiçeklerin solmasına ve yaprakların üzerinde siyah tortular oluşmasına neden olurlar. Pamuk piresi ilaçlaması tamamen profesyonel olmalı çünkü çok zor yapılan bir ilaçlama ve mutlaka ilaçlama şirketlerinden bilgi ve yardım isteyiniz.

PİRE İLACI VE PİRE İLAÇLAMA YÖNTEMLERİ
Pire ile mücadelede kullanılan ilaçlar kullanım alanına göre farklıdır. Eğer pireler bir hayvan üzerinde ise mutlaka veteriner hekim kontrolünde özel ilaçlar ve tasma şeklindeki ilaçlar kullanılarak hayvana zarar vermeden yapılmalıdır. Şayet ortamda pire varsa bu kesinlikle ilaçlama şirketinin ve ilaçlama firmasının işidir. Kendi başınıza eczanelerden kokulu veya farklı ilaçlar alarak ilaçlama yapmayı denemeyin, çünkü yanlış yapılan bir ilaçlama ile hem çevrenizdeki canlılara hem de kendinize ciddi zararlar verebilirsiniz.

İLETİŞİM

Şeyhülislam
Ömer Lütfi Cad.
No:27/6

Yalıkavak
BODRUM

TEL: 0(252) 6060360

GSM: 0(532) 5075326

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret15360909