• https://www.facebook.com/bodrumhijyenx/
     

Ahşapkurdu

AĞAÇ KURDU - TAHTA KURDU

 Ağaç kurtları görünüş olarak hamam böceğine benzerler fakat bunlar hamam böceği grubundan değillerdir. Tahta kurdu olarak bilinen bu haşereler yapı olarak 6 ayaklı, başucunda 1 çift antenli ve kanatlı olan bir haşeredir. Tahta kurdu ayaklarının uç kısımları tırtıllı olup uç kısımlarında tutunmaya yarayan kancaları vardır. Eklem bacaklı grubunun bir üyesi olup bu sınıf içinde incelenir.

Tahta kurdunun üst kısmı sert kabuktan oluşur. Bu kabuğun yapı maddesi keratin denen sert bir maddedir. Bu kabuk sayesinde ağaç kurtları ( tahta kurtları) kendini hem soğuk ve sıcaktan hem de dış tehlikelerden korur.

Tahta kurdu türüne göre boyları değişmektedir. Genellikle küçük böcekler olup 2 - 3 cm kadardırlar.Ağaç kurdunun (mobilya kurdu) ağız kısmı çok güçlü bir yapıdadır. Güçlü olan bu ağızları ile ahşapları ve tahtaları kemirirler. Ağaç kurdunun zararsız gibi görünmesi sizi kesinlikle yanıltmasın çünkü ağaç kurtları mobilya, kapı, pencere ve ahşap ve tahtadan olan her şeyi kemirirler. Kemirilen bu nesneler çürür ve çabucak kullanılmaz hale gelir. Bazı ağaç kutları sadece evlerde değil bahçelerimizdeki canlı bitkilerinde gövdelerini delerek onların kurumasına neden olurlar. Hem çiftçiler için hem de normal bahçesinde ağaç yetiştiren insanlar için bu ağaç kurtları birer kabus olurlar. Buda tahta kurdunun verdiği zararın öteki boyutudur. Bu ağaç kurtları ile mücadelede yıllardır müşterisinin yanında olan şirketimiz her zaman müşterisini memnun etmiş ve memnun etmeye devam etmektedir.

Tahta kurtları halk arasında, Yöreden yöreye farklı isimler ile anılırlar. Tahta kurdunun bildiğimiz isimleri şöyledir: tahta kurdu, mobilya böceği, mobilya kurdu, ağaç böceği, ağaç kemiren, ağaç delen, bitki böceği, ağaç kurdu ve ağaç haşeresi gibi birçok isimle anılırlar. Tahta kurtları dış ortamlardan evlerimize kadar geldikleri için evlerimize mikropları taşıyan birer haşeredirler.

 

Ağaç kurdu mücadelesi en zor haşeredir bu bakımdan mutlaka ilaçlama firması ile çalışın. Tahta kurtlarına evlerin dışında da rastlayabiliriz. Tahta kurtlarına gemilerde, silolarda ve ambarlarda rastlanır.

Ağaç kurtları çalı çırpı ot ve ağaç türü olan her yerde barınırlar. Çünkü beslenmesinde çoğunlukla bitkisel beslenirler. Ağaç kurtları gündüzleri dinlenirler ve geceleri aktif halde çalışırlar. Bu haşere türü ağaç ve ahşapları deldikten sonra bu deliklerde yuvalanır ve ağaç kurtları bu yuva içine yumurtasını bırakır.

Ağaç kurtları yumurtaları belli bir zaman sonra larva olur ve sürekli beslenir olgun bir ağaç kurduolunca her birey gibi oda kendine yuva yapmak için yeniden ahşapları delerek yuva yaparlar. Tahta kurdundan kurtulmanın tek yolu yasal çalışan bir ilaçlama firması ile çalışmaktır. Bu ilaçlar haşereye uygun hazırlanmalı.

Hızlı çoğalan bu tahta kurdu böcekleri ile mücadele zamanında yapılmazsa evdeki mobilya ve ahşaptan oluşan her türlü eşyalarımıza zarar verir.

AĞAÇ KURDU İLACI VE AĞAÇKURDU İLAÇLAMASI

Ağaç kurdu ilaçları dışardan rastgele alınmaz. Eczanelerden tarım ilaçları alınarak kesinlikle ilaçlama yapılmaz. Tahta kurdu ile mücadele mutlaka özel karışımdan oluşan ve ziraat mühendisi kontrolündeki ilaçlar ile olur. Tahta kurdu ilaçlaması zor bir ilaçlamadır.

Ağaç kurtları ile mücadelede mutlaka yasal ilaçlama firması ile çalışın ve ilaçlama firmasından gerekli belgeleri isteyin. Çünkü ilaçlama yapan o kadar korsan firma var ki dikkat ediniz. Çünkü korsan firmalar hem sizin sağlığınızı tehlikeye sokar hem de etrafınızdaki canlılara zarar verir.

İLETİŞİM

Şeyhülislam
Ömer Lütfi Cad.
No:27/6

Yalıkavak
BODRUM

TEL: 0(252) 6060360

GSM: 0(532) 5075326

Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret15360937